LuAnna Foxová a její děti Raymond (13), Sheldon (11), Shelrae (9), Kamille (4), ZoeyAnn (3) a Jerrico (2) přišli při velkém červnovém požáru o dům, který patříval LuAnninu dědečkovi. Nemovitost nebyla pojištěná. Severošajenská samospráva jim zajistila dočasné ubytování — téměř prázný byt. Kam se přestěhují potom, LuAnna netuší. Možná se budou muset tísnit v mobilním domku Federálního úřadu pro mimořádné situace.
Stejně jako ostatní, neměli čas připravit se na ohnivou stěnu, která se na ně valila. Přišli o veškerý majetek. V domě shořely všechny peníze, které LuAnna spořila dětem. Unikli jen s košem propáleného špinavého prádla.
Přes nepřízeň osudu se nevzdali myšlenky zůčastnit se zářijového ashlandského powwow, kde LuAnniny mladší dcery získaly svá šajenská jména. Maminka však musela znovu ušít taneční kostýmy a týpí a obstarat tradiční dary.
       Na otázku, co by nejvíc potřebovala, nám LuAnna odpověděla: „No, teď nejvíc potřebujeme dobrou pračku se sušičkou, ty, které bych si mohla dovolit, jsou staré a skoro zničené. Ale víte, moje největší ztráta byly naše úspory, které jsem ukládala ve sklípku pod domem. Už jsem skoro našetřila na to, abych mohla vzít všechny své děti do Disney Worldu na Floridě. Už několik let se svých dětí ptám, jaké mají přání a co by jako děti rádi dělali, a všechny se na tom shodly. 3 roky a 7 měsíců jsem šetřila, ale teď se všechno pryč. Jenže další na seznamu by měl být přístavek k traileru, který jsme dostali. Má tři pokoje, jenže je moooooc malý. Bydlí nás tu sedm a děti pořád rostou. Když o tom tak přemýšlím, řekla bych, že položka číslo jedna je spíš tohle. 1. Přístavek k traileru 2. Velké přání dětí 3. pračka se sušičkou. ...Ale jsme moooc vděční za cokoli.“
       Díky desítkám štědrých lidí ze střední Evropy se LuAnně v únoru 2013 splnilo alespoň jedno praktické přání: pračka se sušičkou.

The Associated Press:
Požáry v severošajenské rezervaci pustoší odlehlé komunity

Ashland, 31. srpna 2012 — Desetiletý Sheldon Limpy kopal do hromady sežehnutého kovu a zuhelnatělého dřeva a zarputile se probíjel troskami, které bývaly domovem jeho rodiny na okraji severošajenské rezervace v Montaně.
       Tam kdesi v popelu byl Sheldonův nový slavnostní taneční kostým a týpí, ve kterém jeho rodina přebývá během powwow pořádaného první víkend v září v blízkém městečku. O tyto věci přišli při mohutném červnovém požáru, o němž svědkové prohlásili, že se šířil, jako kdyby byla země nasáklá benzínem.
       „Je strašné, když vidíte, že vaše děti přišly o všechno. Nevím, jak jim to vysvětlit,“ uvedla Sheldonova matka LuAnna Foxová, zatímco pozorovala syna, jak vytrvale, ale marně hledá něco, co by se dalo zachránit.
Dramatická sezóna mohutných požárů, které po celém západě Spojených států zničily stovky domů, zasáhla obzvláště tvrdě severní Šajeny, 4 500 obyvatel rezervace chudé na zdroje, která vyvíjí úsilí, aby obnovila to, co na velké části jejího suchého území pohltily plameny.
       Tucet velkých požárů sežehl v jihovýchodní Montaně celkem půl milionu akrů. To představuje více než 780 čtverečních mil, polovinu rozlohy státu Rhode Island, z toho více než 90 čtverečních mil na území rezervace.
Vzplanulo 19 domů, oheň zničil ohromné rozlohy pastvin, vynutil si urychlenou, rozsáhlou evakuaci a vystavil starší usedlíky a další lidi trpící dýchacími obtížemi všudypřítomnému kouři.
       Policejních hlídek je málo a oběti požáru, včetně paní Foxové, říkají, že prodávají do šrotu kov a zásobníky na propan, které vyrabovaly ze spálených trosek jejich domů. I opožděná reakce hasičů byla nesmírně stresující a vyvolala velkou nevoli.
       Všechno tohle způsobilo venkovské rezervaci, kde přibližně třetina rodin žije pod hranicí chudoby a téměř dvě třetiny dospělých příslušníků kmene nemají práci, značné starosti.
       Kvůli odlehlosti rezervace si může dovolit poskytnout pomoc pouze několik málo neziskových organizací, uvedla Jennifer Perfaterová, která má v kmenové administrativě na starost kontakt s montanským Americkým červeným křížem. Kombinace finančních potíží, jimž oběti čelí, a rozsahu škod  — požár se převalil přes desítky mil pahorků a stepi — dosti snižuje pravděpodobnost rychlé obnovy.
       „Většina Američanů střední třídy by se dokázala vzpamatovat,“ řekla Perfaterová, „jenže ve zdejší rezervaci máte lidi, kteří si nepojistili nemovitost a domácnost, protože si to nemohou dovolit. Ti přišli o svůj domov úplně.“
Vážně zasažena je také sousední rezervace Vraních indiánů, někdejších protivníků severních Šajenů, kteří s nimi dnes sdílejí vysokou nezaměstnanost a všudypřítomnou chudobu. Na území Vraních indiánů shořelo téměř 150 čtverečních mil země.
       Vraní indiáni dopadli poněkud lépe než jejich sousedé, přišli pouze o jeden dům a opuštěné mobilní obydlí. „Potrvá dlouho, než se krajina sama obnoví — i při intenzivní výsadbě a kontrole eroze to může trvat tři až čtyři roky,“ uvedl Randy Pretty On Top z hasičského sboru Úřadu pro indiánské záležitosti v Crow Agency.
V případě severních Šajenů zajistily federální úřady vystěhovaným rodinám mobilní domy a zaplatí velkou část nákladů na obnovu životního prostředí. Stát Montana zajistil dětem postiženým požárem školní potřeby a dodal potraviny a oděvy.
       Představitelé kmene však uvedli, že v dlouhodobém horizontu se o sebe musejí postarat sami. Seznamu potřeb vévodí bydlení. Jedná se o dlouhodobý problém rezervace, kde již před požáry obsahoval seznam čekatelů na levné nájemní byty 300 jmen.
       Foxové a jejím šesti dětem zajistil kmen dočasné ubytování — téměř nevybavené dvoupodlažní byty v kolonii domků u silnice č. 212, které jsou známé jako Rabbittown (cosi jako „králíkárna“; pozn. překl.).
LuAnna Foxová netuší, kam se potom přestěhují. Možná do mobilního domu Federálního úřadu pro mimořádné situace (FEMA), ale říká, že rodina by potřebovala na místě bývalého domu vybudovat alespoň základy, jestliže se mají všichni dovnitř naskládat. Dům, který kdysi patřil jejímu dědečkovi, neměla pojištěný.
       Během evakuace se jí porouchal vůz, takže jak LuAnna Foxová řekla, pochodovala se svými dětmi do půldruhé míle vzdáleného Ashlandu pro potraviny. Zpátky domů ji obvykle někdo odveze. Uvedla, že její druh Dexter Poitra pracoval na dlouhé směny v centru pro seniory, aby rodina vyšla s penězi.
       LuAnnin otec Joe Fox je jedním z předáků kmene. Spolu s dalšími představiteli se zavázal, že těm, kteří přišli o domovy, pomohou získat jejich majetek zpět. Pouze tři ze zničených domů byly pojištěny, uvedl Michael Speelman ze Severošajenského bytového úřadu.
       Co se týká 56 vystěhovaných, nabízíme těm, kdo přišli o své domovy, mobilní domy FEMA, uvedl Speelman. „V některých případech nemají lidé dost peněz, takže se mobilní dům stane jejich trvalým domovem,“ řekl.
Stovky montanských, federálních a smluvních hasičů postupovaly krajem, aby zadusily největší požár, který rezervaci zasáhl. Občas se ještě objevují menší ohně, které během několika málo hodin pohltí velké pásy země. Hrstce místních hasičů, kteří v terénu bojují s požáry jinde na Západě, pomáhají rančeři s traktory a pluhy a kolem domů vyorávají pásy, které mají zastavit plameny.
       Úřady uvádějí, že nebezpečí požárů potrvá ještě celé září.
       Podobně jako ostatní neměla ani rodina LuAnny Foxové čas připravit se na ohnivou stěnu, která se na ně valila. Unikli pouze s košem špinavého prádla, který podle LuAnniných slov popadla její dcera, když utíkala ven. Později zjistili, že žhavé uhlíky propálily do většiny oděvů díry.
       Ještě se nevzdali myšlenky, že se vydají na zářijové powwow, kde Sheldonovy sestry dostanou svá šajenská jména. Musí jim však nějak spíchnout taneční kostým a rovněž přišli o připravené dárky — deky a potravinové koše — kterými chtěla LuAnna Foxová obdarovat přátele a příbuzné.
       „Takhle jsem si to opravdu nepředstavovala,“ povzdechla si.

Zdroj: www.empowernetwork.com/coslow/northern-cheyenne-reservation-wildfires-ravage-remote-communities/

Přeložil Ahanatamao'o