Paní Sandra Spangová a její manžel Zane jsou severošajenští senioři, kteří žili na ranči poblíž Ashlandu. Dvacet let zde budovali a provozovali rodinnou firmu Cheyenne Trailraiders zaměřenou na ekoturistiku. Pořádali vyjížďky na koních malebnou krajinou kolem řeky Tongue River a etnobotanické exkurze. Jejich domov i zdroj obživy jim vzal mohutný požár, který se prohnal severovýchodním cípem šajenské rezervace na konci června 2012. Dům měli sice pojištěný, ale jinak jim zůstalo pouze to, co stačili odnést do vozu, než na poslední chvíli unikli plamenům.
       Paní Sandy nám napsala: „Stále čekáme, až se život po požáru vrátí do normálu. ... Snažila jsem se pomoc, kterou jsme dostali, směrovat ke svým sousedům, kteří také vyhořeli. Všechno, co můžete udělat, bychom ocenili, a já bych se moc ráda ujistila, že pomoc obdrží všichni, kteří ji potřebují. Moc a moc si vážíme laskavých lidí, kteří se nám ozvali. Děkujeme.
... Někteří dostali pomoc od červeného kříže a několika dalších organizací — spoustu oblečení. Když ale přijdete o všechno, trvá dlouho, než si znovu všechno pořídíte. Náš bytový fond pomohl tím, že většině obstaral mobilní domky. V případě, že máte domácí zvířata, musíte je celou zimu až do května krmit — přišla kvůli tomu podpora z hmotných rezerv, jenže naše kmenová rada umožnila jednomu z členů, aby si většinu nechal pro sebe. My dostali jen 7 balíků!“

Svědectví Bentlyho Spanga

Toto video, které odvážně natočil můj syn Troy, zaznamenává dramatické okamžiky pár vteřin poté, co moje rodina 26. června 2012 opustila náš domovský ranč a prchali, aby unikli požáru, který vypukl v oblasti Ash Creeku v severošajenské rezervaci. Hrdiny dne se stali má neteř Lia Montantesová, můj synovec Taryn Montantes a můj syn Troy Spang, kteří s ledovým klidem pomohli mé špatně pohyblivé matce (povšimněte si na videu chodítka a invalidního vozíku), severošajenské seniorce Sandře Spangové, naložit vůz a psy, díky čemuž přežili požár, který se k nim rychle blížil. Takto líčí události toho dne moje matka:
       Už v 5 hodin ráno moje matka Sandra Spangová telefonovala rezervační policii a žádala o hasičský vůz. Bylo jí řečeno, že není k dispozici žádná technika. Vše bylo nasazeno na jiných místech. Rezervační policista jí řekl: „Dávejte na sebe pozor, Sandy, dávejte na sebe pozor! Modlím se, abyste měla štěstí.“ Podívala se na počasí do počítače a viděla na severním okraji rezervace, nad kolonií amišů, nějakou skvrnu. Nebe rychle temnělo kouřem a matka začala mít obavy. Šla do ložnice a znovu zavolala rezervační policii (telefony byly v terénu se zaměstnanci Úřadu pro indiánské záležitosti a kmenovými hasiči a nemohla se dovolat). Tentokrát se dovolala nějakému jinému úředníkovi. Zdálo se, že je ve velkém stresu. Řekla jim, že se silně obává, že už se oheň přiblížil nadosah. Můj syn Troy se podíval dveřmi ven a povídá babičce, že oheň už je blízko. Ona sdělila policistovi na lince: „Blíží se to k domu, potřebujeme pomoc.“ Byla dost rozčílená. Rezervační policista řekl: „Víte, celá oblast kolem Tongue River se evakuuje.“ Ona mu povídá: „A proč jste nás teda neupozornili? Proč nikdo nezavolal nebo nezaklepal na dveře? V každém případě nás odtud musíte okamžitě dostat.“ Položila telefon, popadla kufr a moje neteř Lia, synovec Taryn a syn Troy vyřešili kritickou situaci tím, že ihned naložili dodávku a evakuovali vlastními silami. Vyvázli životem na poslední chvíli. Ranč, který byl 31 let domovem naší rodiny, lehl popelem a naše firma Cheyenne Trailriders musela až do odvolání zastavit svou činnost. — Naše koně díkybohu přežili.

Zdroj: https://www.facebook.com/l/eAQEWJDtRAQFjSyTsKKoinoXYsZpuko5CR2dq4Wqn4Yb7EQ/youtu.be/-q-tW2cs0I8

Přeložil Áhanátamao'o