Šajeni žádají: Objasněte smrt Hanny Harrisové!

Hanna DeAnn Harrisová, známá také pod šajenským jménem Amešké’hahe, oslavila v květnu jednadvacáté narozeniny a měla desetiměsíčního syna. Hannina matka byla Šajenka, otec Lakota z Pine Ridge. Hanna se narodila v Billings, ale po dokončení střední školy se s matkou přestěhovala do Lame Deer, správního střediska severošajenské rezervace. Zajímala se o duchovní tradice svých předků (účastnila se ceremonií pejotlového kultu a s dědečkem Rayem obřadů potní chýše), zároveň byla hluboce věřící katoličkou. Ti, kdo Hannu znali, ji považovali za obětavou mladou ženu, která nadevše miluje svou rodinu. Zpráva o její smrti všechny zasáhla jako blesk z čistého nebe.
       Hanna zmizela 4. července 2013. Do pátrání se kromě policie a národní gardy pustili také šajenští hasiči a mnoho dalších dobrovolníků. Večer 8. července bylo u říčky Muddy Creek nalezeno její mrtvé tělo. FBI a Úřad pro indiánské záležitosti (BIA) začaly vyšetřovat okolnosti Hanniny smrti. Přestože jsou oba federální úřady skoupé na informace, její matka a mnoho dalších Šajenů je přesvědčeno, že Hanna byla zavražděna.
       Hannina smrt otevřela starou ránu: Severní Šajeni si stěžují na vysoké procento neobjasněných úmrtí jejich kmenových příslušníků. Uvádějí jména 22 lidí ze svých řad, jejichž smrt nebyla řádně vyšetřena. Ať už se jednalo o oběti úmyslných trestných činů nebo autonehod, rodiny stále čekají na odpověď, co se s jejich blízkými stalo a kdo zavinil jejich smrt. Situace v dalších indiánských rezervacích na území Montany je podobná.
       12. srpna asi 60 nespokojených Šajenů a pár přátel z jiných montanských rezervací, vybavených transparenty požadujícími spravedlnost pro Hannu a ostatní, pochodovalo centrem Lame Deer k sídlu místní pobočky BIA. Cestou se k nim připojilo dalších sto lidí. Hannina matka Malinda Harris Limberhandová, která byla hlavním iniciátorem protestu, hodlá i nadále bojovat za úplné objasnění smrti své dcery a potrestání viníka. Může se spolehnout na silnou podporu své komunity.

Foto Billings Gazette