Rezervace severních Šajenů v plamenech

V roce 2012 zasáhla Severní Ameriku vlna katastrofálního sucha a veder a na mnoha místech na západě USA vypukly ničivé lesní požáry. Nevyhnuly se ani rezervaci severních Šajenů na jihovýchodě Montany a velmi tvrdě ji zasáhly.
       Na konci června došlo v oblasti Ash Creek k požáru, při němž lehly popelem desítky kilometrů čtverečních v severovýchodním cípu severošajenské rezervace a bezprostředně ohroženo bylo městečko Ashland (šaj. Totoemanȧhéno) na východním okraji rezervace. Byla vyhlášena evakuace a mnoho domácností zůstalo bez pitné vody. Téměř čtyři stovky hasičů, včetně šajenských jednotek, se s ohněm potýkaly dva týdny.

 
 
 
 
Požár v oblasti Ash Creek
27. června 2012

foto John A. Youngbear,
Northern Cheyenne Tribal Health

 

 

Další velký požár ohrozil severošajenskou rezervaci začátkem srpna. Vypukl v oblasti Chalky (Lynch Coulee) a vynutil si evakuaci rezervačního střediska Lame Deer. Celkem toto léto plameny zničily na území rezervace 230 km2 lesů a pastvin, poničily infrastrukturu a způsobily škody, z nichž se severní Šajeni budou ještě dlouho vzpamatovávat.

 
 
Požár v oblasti Lynch Coulee
5. srpna 2012

foto John A. Youngbear,
Northern Cheyenne Tribal Health

 

 

 

Nikdo sice během této přírodní katastrofy nezahynul, ani neutrpěl vážnější zranění, v oblasti Ashlandu však shořelo 19 domů, 11 z nich trvale obývaných, pouze 3 byly pojištěné. Ostatní přišli o všechno a mohou pouze doufat v laskavost druhých. Severošajenská rezervace se dlouhodobě potýká s chudobou a více než 60 procentní nezaměstnaností. Severošajenská samospráva sice nejhůře postiženým poskytla provizorní ubytování, ale na to, aby postiženým rodinám zajistila důstojnou budoucnost, už nemá prostředky. Spoléhají se na podporu příbuzných, ostatních Šajenů a dalších přátel po celém světě. Do pomoci postiženým rodinám jsme se zapojili i my v České republice.

Zasahující šajenský hasič Eric Lockwood: „Něco takového jsem zažil naposledy v roce 1988, kdy hořela západní část Yellowstonského NP.“ (foto Billings Gazette).

Další podrobnosti


      rozsah požáru 1. 7. 2012

Příběhy postižených

Naše pomoc

Probíhala od září 2012 do prosince 2013. Přispěly desítky lidí z Česka, Polska, Slovenska a Německa. Dvěma nejpostiženějším rodinám bylo rozděleno v přepočtu 27300 Kč. Dalším dvěma rodinám byly odeslány dary (pokrývky a další vybavení domácnosti) v hodnotě 10-15 tisíc Kč. Někteří zůstávají v obtížné situaci. Případní dárci a dobrovolníci, ozvěte se!